понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot alias żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj pełnia role ogrodzenia, niemniej jednak częstokroć służą tez za ozdobę. Zwykle takie ogrodzenia z plastyku stawia się w nasłonecznionych miejscach, w których szybko wzrastają i silnie się zagęszczają. Wiele wdzięku maja także takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą przez cieniste kąciki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazki, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie panują w ogrodzie, a także nasze upodobania i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko tez bujnie kwitną, niemniej jednak wymagają również dużo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia PVC z Łowicza zdołają być nadzwyczaj wysmukłe, aczkolwiek powinno się je cyklicznie zmniejszać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, albowiem takie plot konstruuje się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje susze,
•szybko kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony ogrodu, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastiku z Chojnowa stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий