среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachety te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ��lepiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, łatwej obróbce oraz stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastiku na plot i bramkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie głazów na balaski z PCV na plot i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas różne pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż wycina się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można również siekać na sześciany o równych konturach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nierównych obrysów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie PVC stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z uzbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenia plastikowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i naszych upodobań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz plot z Winylu na plot i furtkę ze sztachet tworzy się z głazów przeróżnego zarysu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kawałeczków o nierównych układach, trzeba je odpowiednio łączyć tzn. tak, żeby forma każdego następnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenie PVC należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają także mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, by kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий